Вимоги до безперебійної роботи обладнання посилюються з кожним роком. Незапланований простій, поломка або нічний виїзд аварійної команди можуть привести до величезних збитків і навіть банкрутства. Слід врахувати деякі можливості при виборі напрямків для модернізації виробництва і реальний досвід впровадження нових технологій.
Дистанційний моніторинг електроустановок може істотно скоротити час незапланованих простоїв, а також забезпечити додаткові переваги, про які часто не замислюються.
Аварія в темний час доби змушує фахівців їхати на віддалений об'єкт і працювати з небезпечним обладнанням. Найчастіше це відбувається через декілька годин відпочинку після попереднього робочого дня. Це негативно позначається на безпеці співробітників і якості обслуговування. Часто фахівці змушені вести автомобіль, не виспавшись, а потім працювати на незнайомому об'єкті в надзвичайних умовах.
Щоб не допускати подібних ситуацій, використовуються сучасні технології дистанційного моніторингу та управління електроустановок. Вони дозволяють прогнозувати поломку або провести віддалену діагностику і ліквідувати її в найкоротші терміни.
Сучасні датчики можуть виявити навіть найменші коливання напруги, гармоніки, короткочасне розмикання ланцюга, витоку струму і т.д. На ринку вже є доступні системи моніторингу, здатні об'єднати в одному центрі управління безліч енергосистем, навіть розташованих за тисячі кілометрів один від одного. Комплексні рішення від провідних виробників дають можливість убезпечити аварійну зміну ще до початку ремонтних робіт. Так, в лютому 2019 року компанія HVPD представила новий пристрій в сегменті рішень Kronos - трьохканальний датчик Kronos Lite. Він забезпечує безперервний моніторинг стану ізоляції і передає через мережу сигнали про витоки струму, здатних привести до відключення обладнання і навіть пожежі. Постійні монітори HVPD Kronos надійно виявляють частковий розряд і точне місце розташування пошкодженої ділянки ізоляції. Такі датчики можуть працювати з передовими схемами обслуговування, які враховують реальний стан техніки. Це знижує ризик несподіваних поломок і витрати на експлуатацію.
Постійні монітори HVPD Kronos
Подібні системи можуть стати базою для переходу підприємства до нових засобів управління, що дозволяє з єдиного центру не тільки діагностувати, але й усувати неполадки. Працівник зможе побачити причину збою, які реле включені або знеструмлені, переключити обладнання на резервні ланцюги і т.д. Розгортання таких систем необхідно не тільки для підвищення ефективності бізнесу, а й для залучення молодих кадрів. За результатами опитувань молодих людей в різних країнах, помірна кількість робочих годин і гнучкий графік входять в трійку найбільш важливих факторів при виборі місця роботи. Конкуренція за кваліфікованих працівників зростає, і наявність на підприємстві комплексу дистанційного моніторингу є важливою конкурентною перевагою.
Успішний досвід використання моніторів часткового розряду продемонструвала компанія, яка займається видобутком нафти і газу в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. За допомогою обладнання для виявлення часткового розряду було виявлено витік струму в ізоляції електродвигуна компресора. Цей двигун мав критичне значення і забезпечував 33% обсягу виробництва. У разі несподіваної відмови компанія могла зазнати значних збитків, так як для доставки нового двигуна на віддалений майданчик потрібен час.
Тріщина ізоляції була виявлена в ході подальшого візуального огляду
Після аналізу ситуації було прийнято рішення завчасно придбати запасний двигун, щоб після очікуваної поломки можна було швидко його встановити, звівши втрати до мінімуму.
Ще один приклад - використання системи дистанційного моніторингу на газовій платформі, що розташована в Індійському океані. Газовидобувна компанія прагнула забезпечити безперебійну роботу трьох високовольтних асинхронних двигунів, що мають критичне значення для комерційної експлуатації та безпеки платформи. Компанії доводилося кожні півроку доставляти в море фахівців, які вивчали стан двигунів. Зрозуміло, це була дорога операція, потреба в якій відпала після установки дистанційних датчиків.
Встановлені дистанційні датчики різко скоротили витрати на обслуговування двигунів
Дані з датчиків пересилаються на комп'ютер, що розташований в офісі на відстані 2000 км від газової платформи. Тепер фахівців потрібно відправляти у відрядження тільки в разі появи ознак несправності.
Питання застосування технологій дистанційного моніторингу вже вирішене для більшості сучасних підприємств. Більш того, як очікується, що великі компанії почнуть впровадження передових систем, наприклад, з використанням доповненої реальності для зниження навантаження на аварійні бригади та операторів віддаленого центру моніторингу.
Компанії, які спираються на застарілі підходи до обслуговування електроустаткування, навряд чи зможуть забезпечити високу ефективність у важливих сегментах бізнесу.
Якщо вам потрібна професійна консультація з моніторингу стану електрообладнання, просто напишіть нам!