Залізний Гаррі – професійний інструментарій для монтажу та обслуговування кабельних систем!
0 800 332 008 (Безкоштовно)
+38 (098) 305-74-01 (Київстар)

З пошуком місцезнаходження кабелю під землею стикаються не тільки компанії, що займаються експлуатацією кабелю, а й інші служби, які проводять земляні роботи. На перший погляд це завдання виглядає просто, проте все ж є певні складності. Для енергетиків, наприклад, важливо знайти не будь-який силовий кабель, а той конкретний, який вони шукають. Але ж випромінюють всі вони сигнал на одній і тій же частоті - 50 Гц. Для компаній, які проводять земляні роботи просто знайти кабель під навантаженням, проте складність становить в пошуку непрацюючих і тимчасово відключених кабелів. У цій статті розглянемо цю задачу і наведемо кілька способів її вирішення.

Пасивний метод

У разі, якщо силовий кабель знаходиться під навантаженням, до нього прикладена напруга і по ньому протікає електричний струм - допускається застосування пасивного методу локації. Електричний струм, протікаючи по жилах силового кабелю, створює навколо нього електромагнітне поле частотою 50 Гц. Це поле і може бути виявлено приймачем трасошукача. При цьому генератор трасошукача - не використовується взагалі. Цей метод простий, але не завжди ефективний. З його допомогою визначити, що під землею є кабель - легко, але неможливо відрізнити кабель один від іншого. Сигнал від всіх силових кабелів матиме однакову частоту.

Пасивний метод локації

Активний метод

Для точної ідентифікації «свого» кабелю і трасування його під землею застосовується активний спосіб пошуку, в якому генератор підключається до кабелю за допомогою крокодилів, індукційної кліпси або антени. Якщо кабель знеструмлений і до нього є доступ - найпростіше скористатися безпосереднім методом підключення (крокодили). У разі, якщо кабель під напругою, подати сигнал в нього можна тільки за допомогою індукційної антени або кліщів (наприклад, BLL-200 допускає підключення до кабелю з напругою до 600В при використанні індукційних кліщів).
Генератор наводить в кабелі сигнал на частоті відмінною від 50 Гц. Відповідно, кабель легко ідентифікувати і трасувати.

Ідентифікація та трасування силового кабелю за допомогою пасивних маркерів

Для точної маркування, ідентифікації та трасування силового кабелю, або його ключових точок (зміна напрямку, муфти) використовуються пасивні маркери. Вони розташовуються поруч з кабелем (в траншеї або колекторі) в ході монтажу, або встановлюються над комунікацією (Spike Marker) вже в ході експлуатації.

Ідентифікація та трасування силового кабелю за допомогою пасивних маркерів

У процесі пошуку, маркерошукач (прилад, за допомогою якого можна знайти і ідентифікувати тип маркера, що розташований під землею) генерує електромагнітний сигнал в широкому діапазоні частот, або на кількох обраних частотах одночасно. Пасивні маркери, які потрапили в поле дії маркерошукача входять в резонанс на встановленій частоті і перевідбивають отриманий сигнал назад. Це дозволяє маркерошукачу не тільки точно визначити місцезнаходження маркера під землею, але і дізнатися тип комунікації, яка промаркована даними маркером (силові лінії, газопровід, телекомунікації і т.д.). А застосування інтелектуальних маркерів дозволяє також записувати і зчитувати з них додаткову інформацію (глибина місцезнаходження комунікації, її приналежність, призначення і т.д.).

Пасивні маркери

Пасивні маркери побудовані на базі коливального контуру. Залежно від типу комунікацій, що маркуються, вони розрізняються резонансною частотою і кольором. Стандартами різних країн для маркування підземних об'єктів енергетики виділено дві резонансних частоти. Так в США застосовуються пасивні маркери червоного кольору з резонансною частотою 169.8 кГц, а в Європі синьо/червоні маркери, з частотою 134 кГц. Історично склалося, що в Україні використовуються обидва цих типи, і кожна окрема компанія має право самостійно вибрати якийсь із них, або використовувати обидва, маркуючи ними різні комунікації.

Завдяки застосуванню в маркерах стандартизованих резонансних частот, маркери різних виробників взаємозамінні і сумісні з різними маркерошукачами.

Технічні характеристики близькоповерхневих маркерів:

Найменування

SpikeMarker SM-09

SpikeMarker SM-07

Scotchmark™ 1433CE-XR/iD

Фото

SpikeMarker SM-09

SpikeMarker SM-07

Scotchmark 1433CE-XRiD

Виробник

Tempo

Tempo

3M

Габарити (діаметр)

100 х 21 мм

100 х 21 мм

76 х 20 мм

Глибина виявлення

1 м

1 м

0,6 м

Частота

169 кГц

134 кГц

134 кГц

Тип

пасивний

пасивний

інтелектуальний

Код по каталогу

TE-SM-09

TE-SM-07

7100180411


Маркери даного типу можуть бути встановлені як поруч з силовим кабелем (якщо він прокладений на відповідній глибині виявлення маркера) так і в ході експлуатації, над кабелем. Для підвищення зручності установки на поверхні землі, маркери типу SpikeMarker виготовлені у вигляді кілочка.

Технічні характеристики кульових і повнорозмірних маркерів:

Найменування

OmniMarker II OM-09

OmniMarker II OM-07

Scotchmark™ 1402CE-XR/CE

Scotchmark™ 1422CE-XR/ID/CE

Scotchmark™ 1251CE-XR/ID

Фото

OmniMarker II OM-09

OmniMarker II OM-07

OmniMarker II OM-07

Scotchmark 1422CE-XRIDCE

Scotchmark 1251CE-XRID

Виробник

Tempo

Tempo

3M

3M

3M

Габарити (діаметр)

100 мм

100 мм

102 мм

102 мм

380 x 17 мм

Глибина виявлення

1,5 м

1,5 м

1,5 м

1,5 м

2,4 м

Частота

169 кГц

134 кГц

134 кГц

134 кГц

134 кГц

Тип

пасивний

пасивний

пасивний

інтелектуальний

інтелектуальний

Код по каталогу

TE-OM-09

TE-OM-07

7100178146

7100178113

7100178079

Маркери даного типу встановлюються в ході монтажу кабелю або в процесі його обслуговування/ремонту, коли є можливість його установки на відповідній глибині під землею.
Оболонка маркерів виконана з того ж матеріалу, що і оболонка кабелю. Це дозволяє забезпечити високі характеристики по їх міцності, а також захист від до впливу хімічних речовин і температури.

Якщо вам потрібна професійна консультація з пошуку силового кабелю під землею - напишіть нам за адресою info@iron-harry.ua!

 

 

 


Залізний Гаррі
вул. Старосільська 1У, 2 під'їзд, 2 поверх 02125 Київ
0 800 332 008 +38 (098) 305-74-01 info@iron-harry.ua от 100 грн. Залізний Гаррі